Chronicles Contents
Chronicle 1 (September 1986)
Steamer day at Lottah – James Noye of the Wedge Bay Crew and the Tamar Regatta tragedy of 1889 – Early Settlers : William, George and Edgar Spaulding – Saltworks Long Bay – Hedley Bellette remembers – Koonya recalled : memories of Alf (Alfred) Clark – Palmers Lookout : James, John and Joseph Palmer woodcutters from King George Sound (Murdunna) – School concert Long Bay 1891 – Hobart-Port Arthur tourist trips circa 1914 – Diary of Harold Rumney of Lottah, 1904 – WWI and Tasman Peninsula : memorials and rolls of honour, killed in action list with brief biographical notes.
Chronicle 2 (March 1987)
Taranna Lodge memories : the Price family and the Taranna Post Office - Early Settlers : the Noye family – Schoolboy tourist to Port Arthur 1889 : the letters of Percy Shearn – Archibald Blackwood – Diary of George Clarke – Mrs Eva Spalding – Safety Cove in the 1930s : Briggs family – 70 birds of Tasman Peninsula.
Chronicle 3 (December 1987)
Lottah : the Clarke family – Adamsfield : Alec Kingston remembers the osmiridium miners from the peninsula : Alec, Viv and Athol Kingston, George, Eric and Harold Hansen, Jack Noye, A. J. Stacey, C.B. Stacey, R.T. Kingston, Leigh Kingston, Bill Batchelor, Alf Clarke. – Adamsfield : Joan Mundy’s story – Early days at Roaring Beach : the family story of Robert and Cora Stacey – Bush Nurse : the story of Mrs Clarice Clark (nee Mainwaring), Koonya Hospital – The Greatbatch family : of Forcett and Wedge Bay (Nubeena) – Wedge Bay Farm Diary : extracts from the Greatbatch farm diary – Rev Richard Crocker – The Gazelle : a Nubeena trading ketch owned by Edgar, George and Marcus Spaulding.
Chronicle 4 (November 1988)
The History of Nubeena school – Homelea, Rowella : the retreat of Alexander North of Homelea and Ravensbourne, Koonya – Nubeena sale Day c. 1937 – Early settler : Moses John Clark – Owen Reid’s memories of Nubeena State School (1947-1952) – Eagle Hawk Neck : Prison or pleasure – George How Wellard : pioneer days at Long Bay (Oakwood) – Letters from Lufra c.1900 : an account of the voyage from Hobart and a stay at Lufra House – The Children of axe and billy can : the Monks, Rileys and Palmers of Bream Creek, King George Sounds (Murdunna), Safety Cove and Palmer’s Lookout – An unreliable ferry : Mrs George Clarke is stranded at Salt Water River by the steamer Koonya – The Nuroos of Lufra.
Chronicle 5 (March 1990)
Sister Barnicoat : the Peninsula’s friend (nee Harriet Badham) – Tough times at Pootark : Tunnel Bay, Stormlea and Highcroft as told by Brightie and Syd Spaulding - Daisy Dyson : the bicycling headmistress of Tunnel Bay School – Agnes Susan Benjafield (Hansen) : no desire to return to the ‘hard days’ – Mont Smith : Tunnel Bay settler, philosopher and poet – The Kaye family at Nubeena – Washing day : the major weekly event – Saltwater Settlement – Saltwater River memories : Rabbit and possum skins made coats as told by Ethel Wiggins nee Wakeling – 100 years ago : Tasman’s Peninsula in 1889 – Carnarvon Cemetery 1877-19– – Carnarvon tourism 1880-1927 – Tasman’s peninsula : Mr Surveyor Blackwood’s report 1873 – An early glimpse of Wedge Bay.
Chronicle 6 (September 1991)
Filming For the Term of his Natural Life – Arthur Dart : a salesman of the 1920s – Koonya recollections – Reverend John Bufton : bush parson of Bream Creek, Carlton, Dunalley and Tasman Peninsula – School days at Port Arthur – Cherry Wine : a story of Nicholas How Wellard and Alfred Plummer – Carnarvon visitors – The Impact of the Norfolk Islanders.
Chronicle 7 (February 1995)
The Tatnell twins : Dudley and Frank – William Coventry – The Hawtrees of Highcroft as told by Lucie and Ossie – “No more scones…”: Ethel Robinson’s (nee Banks) childhood memories of Oakwood and Port Arthur – Some Peninsula Post Offices of the past : Premaydena, Koonya, Oakwood, Radnor, Gwandalan, Pootark/Stormlea, Eaglehawk Neck and Taranna – Methvens of Radnor – Life on a Koonya dairy farm : the family of Frank and Florence Brown (nee Banks) 1904-1924 – Tasman Municipal Council, includes lists of Councillors, Council Clerks and Wardens.
Chronicle 8 (April 1998)
Burden and Garnett families : settlers of Slopen Main and Saltwater River narrated by Gertie (Gertrude) Garnett nee Burden – Black Friday : the Port Arthur bushfires of December 1897, with notes on the 1895 fire at Carnarvon – Memories of Snake Gully (Newman’s Creek) told by Ina Harwood – A Varied existence : the life of Elvie Burden of Koonya – Wedge Garden : Dr Benjafield’s association with the Peninsula – Carl Hansen : a Norwegian migrant – Robert George Hamilton of Oakwood : Tasman Councillor and Treasurer – Monk of Monk Bay (Limestone Bay) – The Port Arthur run : Frank Duggan’s memories of Connolly’s mail run from Bellerive to Port Arthur.
Chronicle 9 (November 1999)
Tunnel Bay : recollections of Lloyd Spaulding – Charles Rogers of Oakwood – Recollections of Slopen Main and Saltwater River : by Mr Max J. Ridler – Batchelors of Nubeena – Jim Badham’s story – Sarah and Harry : the Danker story – William and Maude Christian of Nubeena – Esterbrook : Parker’s Beach Road – Picnic at Slopen Beach, 1922 – Picnic at Gwandalan – Extract from Marie Copping’s journal : memories of a Koonya postmistress.
Chronicle 10 (October 2001)
Recollections of Dolly Peace – The Jenkins family and their ties with the Peninsula – McClay family of Premaydena : memories of Genevieve and Valma – Against all odds : Sydney James Anderson – Recollections of Eagle Hawk Neck : Vi Johnson (nee Alomes) recalls her school days – Memories of Eagle Hawk Neck – Nubeena people : William and Susan Nichols – Oakwood identities : Liddington, Liddall, Boden and Seaborne families – George and Mary : the Burrells of Taranna – Extract from Mrs Copping’s Journal : Doddridge’s Road – Joseph McGinniss : a pioneer settler of Port Arthur.
Chronicle 11 (May 2003)
Ruth Turvey : Land girl (WWII) – Fruit industry : Tasman Peninsula (free settlers, orchards and orcharding, Benjafield, pears, Gazelle, Foam, SMHT) – The Bridge family Inez Storm Bay – Miss Mary Clarke – Robinsons of Highcroft – Cecil the sawmiller (Robinson and Leah) – The Alberrys of Port Arthur – An early resident of Nubeena : Mr Wiliam James Tompkinson.
Chronicle 12 (October 2006)
High Flyer (Frances Hyatt Jackson) – Tasman Peninsula’s First Farmer (Gellibrand) – We have another one (Doug Free Polio) – Koonya School – Letter from Kate Clark – Monica Robinson – The Family at East Bay Neck (Spotswood) – Syd’s early days (Spaulding Tunnel Bay) – Life and times of Harold C Smith – Leisure activities (Saltwater River, Koonya and Eaglehawk Neck Halls) – Sheds and industry (Hardwick’s Glenila Noye’s apple shed) – History n the making (TPHS) – Coppings corner (Koonya shops and post office) – Journey to the New World : part of the Batchelor story – Taviuni.
Chronicle 13 (November 2007)
The day the clock stopped : bushfires at Tasma Vale – From Cornwall to Koonya : a doctor’s seachange (Dr Houston) – From Nubeena to New Town : childhood reminiscences of Jim Bridge – Diggers : the story of the Peninsula RSL – Foes who became friends (Italian POWs) – Willie (Cocky) Franks : a Port Arthur character – Alfred Batchelor : another branch of the Batchelor family – More Batchelor memories : Tasman Peninsula descendents – Kingsley Juan Clark OAM : a Nubeena stalwart – Recollections of Oakwood : fish, spuds and a frying pan – The Syd Rogers story : more descendents of Charles Rogers – A Spoonful of osmiridium : the Adamsfield story – An old boat dreams : living and working at Walker’s Creek (Alf Bern Cuthbertson, Weerutta, Bill Ritchie, Bill Wisby) – We’ve lived a good life : 54 years on the peninsula (Shoobridge, Lottah) – Good for another 150 years : Rotten Row – Cracking Hardy : the life of Mervyn Roy Hardy.
Chronicle 14 (October 2009)
A Family of Fishermen (Johnson) – From Brownie to Bolex (Hallam) – Koonya postcards (Price, cartel, Taranna Lodge) – Heywards of Koonya – Eric John Richard Heyward : our man in the United Nations – When apples were apples (Noye, Badham, Benjafield, Hansen) – Tasman trucking : stories of the Wade and Skeggs families - …and the chips fly (wood chopping) – Fairholme : the Clark family of Premaydena – Belmont Moses Clark – Church of Christ – In service for all : a history of the Tasman ex-servicemen’s and women’s association.
Chronicle 15 (December 2011)
Peninsula Passion – Footy (Tasman Football Association) – Dilemma for council (typhoid, tuberculosis, James Edward Richardson) – Premaydena Point and the immigrants of the Persian – Carnarvon’s early years : from prison to township – Wet shells in my pockets (Heather Henri, Eaglehawk Neck, Spencer Jessie Harrison, St Georges, Christian Bjelke-Petersen) Eaglehawk Neck School – Connolly’s bus service – Crime of Charlotte Noy – Christian’s Cottage – Tales from Oakwood – We made do all right (Wenck) – Tea and biscuits (Fred Win Rogers Shoobridge) – Commercial travellers – Saltwater River immigrants (Jacob Burden letter from Fw Moore) – Always a story to tell (Briggs family) – Going to work in a basket (Tasman Island, Gatenby) – Annie Lawless/Seabourne.
Chronicle 16 (November 2013)
Apples ain’t always apples (George Garnett, honour rolls, Kingsley Clark, plaster fruit) – Koonya-Newman’s Creek School – Sawmiller, engineer, inventor. Poet (Laurie Tatnell) – Bulldozer (John Price, Shoobridge, Snowy Smith, Brian Noye) – The Ingenuity of Harold (Harold Smith) – Chance of a lifetime (neil Beverley Cooper, Hazeldene, Lions Club) – A Resourceful woman (T P (Zenia) Jenkins – Life wasn’t meant to be easy (Viv Kingston, Newman’s Creek, Adamsfield, goldmining, ticket of leave men) – A magical playground : memories of Port Arthur 1954-1963 (Mary Troman Briggs) McCormicks Travelling Dairy – Koonya School reunion (Mary Kingston) - Adventurer of land, sea and air (Bruce Stanley Heyward, Taviuni) – Bark canoes and cormorants (Wisby, Canoe Bay) – Thomas Locke, champion stump puller – Your shed’s burnt down! (Ken & Murray Macdonald, Glenila, Rannoch quail) – Happy 60th Tasman Area/Tasman District High/Tasman District School - …and wherever is Koonya? (Norma Campbell, Christopher Chris bush nursing) – The Clan of the Campbells – Old oak trees at Koonya (Don Clark) – Cascade Power – Tribute to Maurice Hallam.
Chronicle 17 (April 2015)
Peter Richard Shoobridge – Lottah – Harold Rumney – Vernon Alfred Charles Batchelor – In the thick of it (Local Heroes, Tasman ex-serviceman’s club) – A legacy of rare quality (George Garnett, Honour Rolls) – A married man should go if he can (Alfred Robert Cahill) – Thirty nine men from Carnarvon ( Francis St Elmo Alberry, Gordon Blackwood, A O Woods) – The war’s over boy (ANZAC, Roy Shoobridge) – Last seen at the Nek (Leonard Hawkins) – A Most interesting man (John Wade, wade family) – Connollys and cars – Fabulous Fazackerleys – Little boy lost (Jack Glover) – W T Ball and the Tadpole (William Ball) - Nubeena and Democrat apples – Re-visiting Oakwood – Old man and the sea (Parker family) – Revisiting a 19th century list (birdwatching, McClymont) – Flights of Fancy (Hairstreak Butterfly) – Who put the Doo in Doo Town.
Chronicle 18 (November 2016)
The war years – Eric J. M. Price – Soldier – “We are having a busy time of it” : the war letters of Eric Benjafield. – Women on the land and the CWA in WWII – Alfred Cahill – Sydney Thomas Locke – Paul Allen – “Regret to inform you…” – Fundraising for the war effort – Women’s war work (Xenia Jenkins, Lillian Clark) – Ruth Turvey (CWA and the Women’s Land Army) – Living off the land : tear up your ration books… - Sawmill industry – Apple industry – Voluntary Defence Corp – Kate Clarke – Italian prisoners of war – Peace celebrations – Francis Henry Wade, Susannah Wade – Back on the farm : james Allen, Jabez Batchelor, Eric benjafield, Frank fazackerley – Hughie (Hugh Tasman Lord), William Thornton, Harold Lorkin – Frank Alberry – Harry Shreeve – Bert Spaulding – Augustus Oliver Woods – George Lipscombe – William, John Davis (Jack), Robert Ernest (Bob), Thomas Albert, Arthur James, Thomas Arthur Stacey, John West) – William, Charles Horace, Edward Charles, Frederick Clayton – Harold Lewis and Leonard Keith Booth – Arthur Edward, Robert William Dean – Thomas Allwright Jr. – Nurses : Violet Jenkins and Ida McGuinness – Eric Price – Basil Bourne – Eric Benjafield – Thomas Keith Blackwood – Honour Roll 1914-1918 – L J Peace’s general store, Koonya (Lionel (Leo) and Sophie Peace) – In his own words : Allen Briggs talks to Maurice Hallam – Tony Weldon remembers – Our golden wedding (Dorothy Hallam). – AIF Avenue Memorial.
Chronicle 19 (April 2019)
Cripps Creek Bridge – Convict Cripps (extract from the Convict Trail) – Maude Poynter Pottery at Port Arthur – David Irvine Kingston – Eaglehawk Neck Trail (Community Hall, Lufra, School, Harrison’s, Mulcahy’s, Youth Hostel, Pendennis and Samuel Clemes, Penzance, Fairfield, Officer’s quarters, Martin Cash, Lufra House and Hotel, Clyde Island, 8 Old Jetty Road, Dorman’s, Fish factory. – Bourne girls (Basil Wood Bourne, Stalmine). – Creese’s mistake – Tillingbourne : unsuitable for agricultural purposes –Verdict (Hotel Arthur fire, Lindsay Leo Kerslake) - In his own words : Allen Briggs (Point Puer, Palmers, Joe Palmer, Council, farming. – Charles Foster : local trooper, Impression Bay – Teacher, ornithologist and author : Jane Ada Fletcher 1870-1956 – E A Cooper and Son, butchers – A Promising career that never came to fruition – Swallows fly north : a Tasmanian tale by Al McKay.
Chronicle 20 (December 2020)
Superintendent’s House : the history of Spreydon, Saltwater River – Blink Bonny – Constable’s house at Oakwood – St Alban’s Church – Lottah – White Beach memories – Oakleigh (Jetty Road, Eaglehawk Neck) – Pendennis (Clemes, Eaglehawk Neck) – Ormiston – Molly’s manor – Polruan (Leo Peace, Val Hawkes, Hawkesworth) – Tatnell House, Taranna – Hansen house – There’s always hope (George Kingston, Hope Banks, Hope Villa) – Why and what is Koonya – Pat Jones cottage, Port Arthur – Toora (Margaret Scott).